SAKARYA ERENLER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erenler’de Öğretmenler Mesleki Çalışmalarına Başladı

  Erenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Koray Oktay Özten, Mesleki Çalışmalar Programı kapsamında canlı yapılan EBA yayınını MEB Erenler Yunus Çiloğlu Mesleki ve Anadolu Lisesi’nde öğretmenlerle birlikte izledi
Erenler’de Öğretmenler Mesleki Çalışmalarına Başladı

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Mesleki Çalışma Programı kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin’in EBA üzerinden yaptığı canlı yayın söyleşini, Erenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Koray Oktay Özten, Yunus Çiloğlu Mesleki ve Anadolu Lisesi öğretmenleriyle birlikte izledi. Etkileşimli tahtadan izlenen canlı yayında konuşan Tekin, “2016-2017 eğitim-öğretim yılı 15 Temmuz darbe girişiminin artçı sarsıntılarını yaşadığımız bir yıl oldu. Biz bu süreci bir aile olarak, öğrencilerimizi ve velilerimizi mümkün mertebe en az sorunla atmaya çalıştık. Öğretmen arkadaşlarımız, gayretli ve özverili şekilde bu sürecin etkilerini azaltmak için çaba harcadılar ve iyi bir eğitim-öğretim yılının sonuna daha geldik. Tabi hem bu konuda, hem de bazı başka konularda zaman zaman kamuoyunu yanıltıcı yayınlara, internet haberlerine vs. denk geliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ya da EBA dışındaki bilgiler, yanlış tartışmalara kapı aralıyor. Arkadaşlarımızdan, bu tür kaynağı belirsiz haberlere itibar etmemelerini rica ediyoruz.” dedi.

Yeni öğretim yılında uygulamaya konacak müfredat hakkında ise şunları söyledi: “Müfredat konusu da çok tartışıldı. 2,5 yıllık bir süreçte, öğretmen arkadaşlarımızla buluştuğumuz her toplantıda, gelen şikâyet ve önerileri dinledik. Yüz binlerce kişiyle görüştük ve buradan elde ettiğimiz veriler ışığında üç konuda revizyon gerektiği anlaşıldı. İlki, müfredatın ağırlığıydı, seyreltilmesi istendi. İkincisi, müfredatın güncel gelişmeleri takip etmediği söylenerek, bu boyutunun geliştirilmesi gerektiği söylendi. Üçüncü olarak da milli ve manevi değerler konusunda mevcut müfredattaki yetersizliklere vurgu yapıldı. Biz de bu üç boyutu dikkate alacak şekilde müfredatı revize ettik. Yeni bir 15 Temmuz daha yaşanmaması için gereken milli ve manevi değerler neyse, onları da müfredata ekledik. Kademeli bir geçiş planlıyoruz müfredatta. 1.,5. ve 9. sınıflar, yeni müfredatla eğitim-öğretime başlayacaklar. Öğretmen arkadaşlarımızın, yaz aylarında, yeni müfredatla ilgili yapılacak çalışmaları ve eğitimleri takip etmelerinde fayda var.”

Öğretmenlerin kariyer basamaklarındaki gelişimi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Müsteşar Tekin, “Öğretmen Akademileri ile hizmet içi eğitimin niteliğini arttırmak için daha çok çalışıyoruz. Hizmet içi eğitim anlayışını da değiştirmemiz gerekiyor. Özellikle üniversiteler ile yaptığımız protokollerde, öğretmenlerimizin sadece ders alan konumunda kalmasını istemiyoruz, onların da edindikleri tecrübeleri paylaşabilecekleri, etkileşimli bir ortam oluşturmaya özen gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı. Son olarak Öğretmen Strateji Belgesi’ne değinen Tekin, “Strateji Belgesi, 4 yıldır üzerinde çalıştığımız ve önümüzdeki süreçte yapmayı planladığımız çalışmaları, kamuoyuyla paylaştığımız bir metin. Belgenin asıl ruhu, öğretmen arkadaşlarımızın mesleki yeterliliklerini arttırmak ve öğretmenlerimize dinamizm kazandırmak. Kamuoyunda, öğretmenlerimizle ilgili algıyı pozitife çevirecek çalışmalarımız da var; öğretmenlere yönelik şiddet olgusundan, öğretmenlerimizin toplumsal algısına kadar… Amacımız, öğretmenlerimizin daha iyi bir çalışma ortamına kavuşmasını sağlamak.” dedi. Öğretmenlerden gelen soruları cevaplayan Tekin, öğretmenlerin bir milyonluk geniş bir aile olduğunu ve standart bir memur olarak düşünülmemesi gerektiğini söyleyerek, tüm öğretmenlere çalışmalarında başarılar diledi.

12-06-201712-06-201712-06-201712-06-201712-06-2017

Yeni Mahalle Sakarya Cad. No 371 Kaymakamlık Binası Kat 3 54200 Erenler / SAKARYA - 0264 241 04 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.